SILVER & METAL / Silver / Bowl with foot 10007062
nr 1000 7062
BOWL WITH FOOT
silver, troligen Tyskland, 1800-talets andra hälft, dekor med stående bevingat lejon, höjd 32 cm, gravering: 'Från Riddarhyttan Aktiebolag 1863 27 okt 1888' samt 'C D Tideström' - Brukspatronen Carl Daniel Tideström (1837-1914), Bruksinspektor på Riddarhyttan Aktiebolag, vikt: 790,
silver, troligen Tyskland, 1800-talets andra hälft, dekor med stående bevingat lejon, höjd 32 cm, gravering: 'Från Riddarhyttan Aktiebolag 1863 27 okt 1888' samt 'C D Tideström' - Brukspatronen Carl Daniel Tideström (1837-1914), Bruksinspektor på Riddarhyttan Aktiebolag, vikt: 790
5000
SEK 6400
Monday December 14 2015
at 18:48:28
5.000 kr
5.400 kr
5.600 kr (Robot)
5.800 kr
6.000 kr (Robot)
6.200 kr
- Thema-auction
Dec 14
Silver
Read more about Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver